EPDK yine şaşırtmadı: Fatura yine tüketiciye Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yeni yıl elektrik tarifesini değerlendiren Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Genel Başkanı İbrahim Güllü; “EPDK bizleri yine şaşırtmayarak tüketici aleyhine kararlar almaya devam etmektedir” dedi. 12.01.2017 20:34:13

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yeni yıl elektrik tarifesini değerlendiren Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Genel Başkanı İbrahim Güllü; “EPDK bizleri yine şaşırtmayarak tüketici aleyhine kararlar almaya devam etmektedir” dedi.

 

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı Av. İbrahim Güllü konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır;

 

EPDK yeni tarife uygulamasıyla tüketicinin aleyhine karar almaya devam etmektedir. EPDK, yeni tarife düzenlemeleriyle konutların faturasındaki enerji kalemi yüzde 3,1 azalmasına karşın, dağıtım kalemi yüzde 6,3 oranında zamlandırılarak faturalarında indirim bekleyen tüketicinin beklentileri suya düşmüştür. EPDK’nın bu tarife değişikliği tüketiciye kaşıkla verip kepçeyle geri almaktır.

Bunun yanında halktan kesilen vergiler üzerinden şirketlere ödenen genel aydınlatma tarifesine ise yüzde 21,3 ile çok yüksek bir oranda zam (kilovat saat başına 25,7 kuruş iken 31,2 kuruşa) yapılmıştır ki bu artış tüketiciye ayrıca ek bir yük getirecektir. EMO’nun açıkladığı rakamlara göre bu maliyet yıllık 192,5 milyon liradır. Bu kabul edilebilecek bir uygulama değildir. 

Gerek genel aydınlatma maliyetlerine yapılan enflasyon rakamlarının üstündeki zam, gerekse dağıtım kaleminde yapılan artış, elektrik dağıtım şirketlerinin kar marjlarının tüketicinin aleyhine alabildiğince arttırılması, tüketicinin dağıtım şirketleri karşısında ezilmesidir.

EPDK’nın fiyatların 2017 Ocak ayında değişmeyeceğine ilişkin açıklaması ise tüketicinin vereceği tepkiyi önlemeye yönelik sus payı olarak değerlendirmekteyiz.

EPDK enerji bedelini düşürürken dağıtım maliyetini arttırmasının gerekçesini kamuoyuna verilerle açık ve net olarak açıklamalıdır.     

İbrahim Güllü

Genel Başkan

751 kez okundu
Henüz onaylanmış bir yorum yok.
 1 2 3 4 5  ...  

İletişim Bilgileri
İrtibat    : Elmalı mh 7 Sokak Zaman İşhanı
               Kat 4 Daire 42 Muratpaşa Antalya
Tel        : 0 242 248 59 60 / 0 532 293 14 55
E-Posta : siviltoplummerkezi@gmail.com