fikirler baskı ile öldürülemez Twitter’ın yayınladığı şeffaflık raporunu değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Genel Başkanı İbrahim GÜLLÜ; “dünya birinciliği kabul edilemez, fikirler baskı ile öldürülemez” dedi. 22.09.2016 16:17:20

Twitter’ın yayınladığı şeffaflık raporunu değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Genel Başkanı İbrahim GÜLLÜ; “dünya birinciliği kabul edilemez, fikirler baskı ile öldürülemez” dedi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) üyesi Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır;


Twitter’ın yayınladığı şeffaflık raporuna göre Türkiye, Twitter sansüründe dünya birinciliğini korurken, bir önceki döneme göre sansür talebinde yüzde 13'lük artış yaşandığı görülmektedir. Twitter’ın resmi internet sitesinde yayınlanan raporda göre bu dönemde 5 bin 195 içerik başvurusu kaldırma başvurusunun 2 bin 493’ü Türkiye’den geldi. Bu başvuruların 712’si mahkeme kararıyla gerçekleşirken, bin 781’i Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), polis ve diğer kurumlar tarafından yapıldı. Raporda Türkiye tarihinin en yüksek içerik kaldırma talebi sayısına ulaştığı kaydedilmiştir. Bu rakamlar Türkiye’de fikir özgürlüğü üzerindeki baskının arttığını göstermekte ve endişeleri arttırmaktadır.

 

Bu mecra ile açık veya kapalı bir şekilde fikirlerin toplumda yayıldığı bir ortam olması ve yasakların her zaman için toplumda dikkat çekerek merak uyandırması nedeniyle yasaklanan konuların daha çok araştırılıp irdelendiğini ve sorunun yasaklama ile çözülemeyeceğini göz ardı edilmemelidir.

 

Sosyal medya her kesimden insanın rahatlıkla girip, fikrini ifade edebildiği, dolayısıyla fikir zenginliğinin yansıtıldığı en büyük ve en güzel araçtır. İnternet, her aşamada her şekilde takip edilebilen bir fikirler dünyası olarak düşünce zenginliği yaşatmaktadır. Unutulmasın ki, fikirlerin çatışmasından hakikat güneşi doğar.

 

Demokratik ve gelişmiş toplumlarda sosyal medyanın, fikir özgürlüğünün ileri seviyede olmasının demokratikleşmenin göstergesi olması karşısında Türkiye açısından, çağdaş ve hukuk devleti olmaya gayret gösteren bir ülke için bunun kabul edilemeyeceğini açıktır. Bu olumsuz durum devletler nezdinde imajımıza zarar verdiği gibi, ekonomiye dolaylı ve doğrudan etkisinin olacağını, yatırımcının özgür toplumların ve özgür basının olduğu yerlere rağbet göstereceği unutulmamalıdır. Bu yasakçı zihniyete derhal son verilmelidir.

 

İbrahim Güllü

Genel Başkan

 
890 kez okundu
Henüz onaylanmış bir yorum yok.
 1 2 3 4 5  ...  

İletişim Bilgileri
İrtibat    : Elmalı mh 7 Sokak Zaman İşhanı
               Kat 4 Daire 42 Muratpaşa Antalya
Tel        : 0 242 248 59 60 / 0 532 293 14 55
E-Posta : siviltoplummerkezi@gmail.com