sessiz kalmayın; şiddet var Toplumda infial uyandırması gereken giyiminden dolayı otobüs de hemşire bir kadının darp edilmesini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi ve Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Kadın ve Aile Komisyonu Sorumlusu Şule KOYUN; “şiddet suskunluğumuzdan besleniyor, sessiz kalmayın, şortunuzu giyerek tepki koyun” dedi. 24.09.2016 12:42:50

Toplumda infial uyandırması gereken giyiminden dolayı otobüs de hemşire bir kadının darp edilmesini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi ve Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Kadın ve Aile Komisyonu Sorumlusu Şule KOYUN; şiddet suskunluğumuzdan besleniyor, sessiz kalmayın, şortunuzu giyerek tepki koyun dedi.

 

Her geçen gün yaygınlaşan ve tüm çalışmalara rağmen bir türlü önlenemeyen kadına yönelik şiddetin bir başka çeşidi alenen ve toplumun önünde gerçekleşti. Yaşanan bu şiddet eyleminde iki husus ön plana çıkmaktadır. Bunlar bir kadının giyiminden dolayı darp edilmesi ve darp edenin güvenlikçi olması.

 

Saldırganın "giydiği şort ortama uygun değildi, bu nedenle sinirlenip hareketi yaptım" ifadesi şiddete karşı tepkisiz kalmanın sonucunun göstergesi ve nobranlığın zirvesidir. "Ben psikolojik tedavi görüyorum. Bir anda istem dışı tekme attım" şeklindeki bahanesi ve şizofren olduğuna dair iddialar ise saldırıyı mazur gösteremeyeceği gibi, saldırganın bir güvenlikçi olması nedeniyle de asla kabul edilemez. Toplumun güvenliğini sağlamakla görevli saldırganın kendisi güvenlik sorunu haline gelmiştir.

 

Kadına yönelik şiddet sebepleri çeşitlenerek artmaktadır. Yaşanan son olayda ise kamuoyunun üzerinde hassasiyetle durması gereken hususun insanın yaşam tarzına doğrudan müdahale edilmesidir. Bu cinsiyetçi, erkek egemen, nobran anlayış tüm kesimlerce ve özellikle kadınlar ve kadın örgütleri, meslek örgütleri tarafından bireysel olarak da sert bir şekilde tepki gösterilmesi gerekmektedir. Esasında bu sorun sadece kadının değil toplumun sorunudur.

 

Toplum olarak bu anlayışın sorgulanmaması, en sert şekilde tepki gösterilmemesi, sessiz kalınması halinde cinsiyetçi ve nobran davranışların yaygınlaşacağı, birbirine tahammülsüz, kutuplaşmış toplumlar haline dönüşeceğimiz ve gücü yetenin yaşam tarzına göre hareket etmek zorunda kalınacağı unutulmamalıdır.  

 

Önemli olan şiddetin varlığı değil toplumun şiddete ses çıkartmamasıdır. Sessizlik ve tepkisizlik şiddetin artarak yaygınlaşması doğurmaktadır. Toplumun bir kesiminin olaya duyarsız kalmayarak seslerini yükselse de bunun bireysel ve sivil toplum insiyatifi eylemleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

 

Atılan tekme bir kadına değil, toplumun huzurunu bozmak için hepimize atılmıştır.

 

Şort giymeye tahammülsüzlüğe karşı sessiz kalmayın, inadına şortunuzu giyerek tepkinizi ortaya koyun.

 

Şule KOYUN

Kadın ve Aile Komisyonu Sorumlusu

 

970 kez okundu
Henüz onaylanmış bir yorum yok.
 1 2 3 4 5  ...  

İletişim Bilgileri
İrtibat    : Elmalı mh 7 Sokak Zaman İşhanı
               Kat 4 Daire 42 Muratpaşa Antalya
Tel        : 0 242 248 59 60 / 0 532 293 14 55
E-Posta : siviltoplummerkezi@gmail.com