şikayet merkezini kime şikayet edeyim Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği'nde yaptığı değişikliği değerlendiren Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Genel Başkanı İbrahim GÜLLÜ; “EPDK bu uygulaması ile şikayetleri önleyeceğine arttırmıştır” dedi. 12.01.2017 20:28:43

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği'nde yaptığı değişikliği değerlendiren ketici Başvuru Merkezi Derneği Genel Başkanı İbrahim GÜLLÜ; “EPDK bu uygulaması ile şikayetleri önleyeceğine arttırmıştır” dedi.

 

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır;

 

Elektrik sektöründeki şikayetlerin artması ve tüketici örgütlerinin bu konudaki baskıları sonucu harekete geçen Enerji Bakanlığı, müşteri memnuniyetini artırmak, vatandaşa en geç 45 saniyede cevap verilmesini sağlamak amacıyla son dönemde elektrik şirketlerinden çok sayıda çağrı merkezi kurmalarını ve yeni elemanlar istihdam etmelerini istemişti. Başlangıçta tüketicinin şikâyetlerinin çözülmesine yönelik ve mağduriyetlerin önlenmesi için güzel bir girişim olarak değerlendirdiğimiz uygulamanın kendisi bizzat şikayet konusu haline gelmektedir.

Elektrik maliyetlerini belirleyen yeni düzenlemeyle, elektrik şirketlerinin kurmak zorunda olduğu müşteri hizmetlerinin tüm masrafları elektriğin perakende satış fiyatına yansıtılacak. Bu uygulama ile tüketiciye yeni bir maliyet getirildiği gibi şikayet etme isteği ve hakkının da önüne geçilmesine neden olacaktır.

Uygulamaya göre ‘Alo 186' olarak bilinen ülke genelindeki tüm çağrı merkezlerin kira, elektrik, su, ısınma gibi genel giderlerinin yanı sıra çalıştırdıkları binlerce personelin maaşı da doğrudan elektrik faturalarına eklenecek. Bu durumda ise hiçbir şekilde tüketici tarafından denetim imkanı olmayan maliyetlerde elektrik şirketlerinin insafına bırakılmış olacaktır. Müşteri hizmetlerinin maliyet hesabında diğer maliyet kalemlerinin de yüklenmeyeceğini kimse garanti edemeyecektir. Ayrıca müşteri hizmetlerinde istihdam edildiği gözüken personelin şirketin diğer birimlerinde görevlendirilmeyeceği de belirsizdir.

Esasen müşteri memnuniyeti kapsamında ücretsiz verilmesi gereken hizmetin, hem ücretli hale getiriliyor olması, hem bunun maliyetinin tüketiciye yüklenmesi, maliyetinin kontrol edilememesi tüketici için kabul edilemez bir uygulamadır. Bu uygulama ile zaten kayıp kaçak gibi birçok konuda sıkıntı yaşayan ve elektrik faturaları şişen tüketicinin faturasını daha da kabartacaktır.

Derhal müşteri memnuniyeti adına getirilmeye çalışılan ancak müşteri memnuniyetsizliğinin başında yer alacak bu uygulamadan vazgeçilmelidir.

 İbrahim Güllü

 Genel Başkan

689 kez okundu
Henüz onaylanmış bir yorum yok.
 1 2 3 4 5  ...  

İletişim Bilgileri
İrtibat    : Elmalı mh 7 Sokak Zaman İşhanı
               Kat 4 Daire 42 Muratpaşa Antalya
Tel        : 0 242 248 59 60 / 0 532 293 14 55
E-Posta : siviltoplummerkezi@gmail.com